Dobre programy... za darmo i w pełni legalnie

Wyjaśnienie pojęć: [patrz Wikipedia]
- Wolne oprogramowanie
- Otwarte oprogramowanie
- Licencja GNU GPL
- Licencja GNU LGPL
- MPL - Mozilla Public License
- Licencja "freeware"
Edytory dźwięku
Audacity
Licencja: GNU GPL
polska wersja językowa
Bardzo dobry wielościeżkowy edytor plików dźwiękowych w formatach: WAV, AIFF, MP3, Ogg Vorbis oraz Au i IRCAM (*.SND). Otwarty zbiór jest przedstawiony w formie graficznej: jako wykres natężenia dźwięku lub w postaci spektrum częstotliwości. Na jego fragmencie lub całości można dokonać podstawowych operacji edycyjnych, np. normalizacji, zmiany głośności czy wyciszenia, a nawet wyliczenia szybkiej transformaty Fouriera wybranej części utworu. Audacity umożliwia bezproblemowe cięcie i miksowanie plików. Dostępne są też proste generatory. Wielką zaletą programu jest spora liczba dobrej jakości efektów (między innymi echo, kompresor, podbicie basów, equalizer, filtry, odszumiacz, wyciszanie i inne). Audacity obsługuje ponadto wtyczki LADSPA, nyquist i VST, co umożliwia dalszą rozbudowę edytora. Poza edycją można nagrywać, odtwarzać, importować i eksportować pliki w formatach WAV, MP3, AIFF. Duża grupa efektów, możliwość używania wtyczek VST, miksowanie, wbudowany analizator spektrum, edytor obwiedni amplitudy oraz okno analizy częstotliwościowej, to najważniejsze cechy programu. Poza tym Audacity może nagrywać dźwięk bezpośrednio z mikrofonu lub miksera, lub tworzyć cyfrowe kopie z kaset magnetofonowych, płyt winylowych lub minidysków. Przy użyciu niektórych kart dźwiękowych może również zgrywać strumienie audio.
Internet
- Klient FTP
Filezilla
Licencja: GNU GPL
polska wersja językowa
Bardzo dobry klient FTP. Został on według jego autorów tak zaprojektowany, aby być maksymalnie prostym w obsłudze - i chyba to się udało. Użytkownik wybiera tylko zbiory do transferu, a program zajmuje się całą resztą. FileZilla potrafi wykonać wszystkie podstawowe operacje na plikach i katalogach. Obsługuje protokoły FTP, SFTP i FTPS (FTP po SSL/TLS). Możliwości programu obejmują wznawianie przerwanego połączenia, kopiowanie z pomocą techniki "przeciągnij i upuść", wykrywanie bezczynności, obsługę połączeń szyfrowanych, definiowane reguły ograniczania szybkości wysyłania i odbierania, definiowanie własnych komend, menedżer witryn, kolejka pobierania i wysyłania, wsparcie technologii połączeń przez firewall i Proxy SOCKS4/5 i HTTP 1.1, konfigurowywalny interfejs i wiele innych.
- Klient poczty
Mozilla Thunderbird
Licencja: Mozilla Public License
polska wersja językowa
Mozilla Thunderbird to jeden z najbardziej zaawansowanych funkcjonalnie programów pocztowych. Zawiera w sobie klienta poczty elektronicznej, grup dyskusyjnych oraz czytnik kanałów informacyjnych RSS i ATOM. Program umożliwia kompleksowe zarządzanie procesem wysyłania i odbierania poczty z kont różnego typu oraz z list dyskusyjnych. Zawiera skuteczne narzędzia do walki ze spamem, możliwość filtrowania i przeszukiwania wiadomości, sprawdzanie pisowni oraz opcję stosowania emotikonek w wiadomościach. Aplikacja obsługuje takie protokoły jak: POP3, SMTP, IMAP, LDAP, NNTP. Cechy charakterystyczne programu to wysoka funkcjonalność i bardzo wygodny interfejs użytkownika. Dodatkową zaletą jest szybkość działania programu.
Thunderbird pozwala na dodawanie dodatkowych możliwości poprzez rozszerzenia. Rozszerzenia są potężnym narzędziem pozwalającym na zbudowanie klienta poczty dokładnie odpowiadającego Twoim wymaganiom.
Sylpheed
Licencja: GNU GPL
polska wersja językowa
Prosty, ale bardzo funkcjonalny program pocztowy. Sylpheed jest szybki, prosty w konfiguracji, posiada przyjazny interfejs graficzny, oferuje wsparcie dla protokołów POP3, IMAP, SMTP, NNTP, SSL, Ipv6, pozwala na korzystanie z wielu kont użytkownika, obsługuje załączniki, wyposażono go także w opcje importu i eksportu wiadomości w formacie mbox. Program oferuje poprawny poziom zabezpieczeń (GnuPG, SSL/TLSv1), filtrowanie wiadomości oraz możliwość dostosowania ustawień do własnych upodobań.
Do działania programu niezbędna jest wcześniejsza instalacja bibliotek GTK+.
- Programy do pobierania całych witryn internetowych [do postaci off-line]
HTTrack Website Copier
Licencja: GNU GPL
polska wersja językowa
Program umożliwia pobieranie całych wybranych stron internetowych i zapisywanie ich na dysku twardym, co pozwala na ich późniejsze przeglądanie w trybie off-line. Wystarczy otworzyć stronę zawierającą obraz serwisu i poruszać się po nim tak, jak w trybie online. Aplikacja jest bezpłatną alternatywą dla popularnego Teleport Pro. Potrafi stworzyć dokładną kopię (tak zwane lustrzane odbicie) witryny na naszym dysku twardym, ściągając pliki HTML, obrazki i inne pliki z serwera, zachowując przy tym oryginalną strukturę linków i podstron. HTTrack posiada cechy akceleratorów pobierania plików m.in. wznawianie przerwanych połączeń, jednocześnie kilka połączeń do jednej strony, limitowanie czasu ściągania, ustalanie transferu. Zawiera funkcje tworzenia własnych profili pobierania, aktualizowania istniejącej kopii strony oraz system zarządzania pobranymi witrynami. Poza tym oferuje możliwość wybrania rodzaju ściąganych plików, więc nie musimy ściągać całej zawartości strony, jeżeli przykładowo interesują nas tylko zdjęcia. Podczas pobierania wyświetlają się informacje na temat ilości pobranych danych, prędkości transferu i czasu pobierania. Program jest w pełni konfigurowalny oraz posiada wbudowany system pomocy.
- Przeglądarki
Mozilla Firefox
Licencja: Mozilla Public Licenses
polska wersja językowa
Popularny program do przeglądania stron WWW. Użytkownicy dostają szybką i bezpieczną przeglądarkę, która w bardzo szerokim zakresie daje się dostosować do własnych potrzeb użytkownika. Aplikacja umożliwia otwieranie kolejnych okien w zakładkach, posiada wbudowaną blokadą okienek pop-up, mechanizm wyszukiwawczy, menedżera pobierania plików, wbudowaną ochroną antyphishingową oraz zaawansowany mechanizm zarządzania hasłami, "ciasteczkami" i formularzami. Firefox obsługuje wyświetlanie stron w kartach, co pozwala użytkownikowi na wyświetlanie wielu stron w jednym oknie programu. Przegladarka zawiera zintegrowany i konfigurowalny system do blokowania wyskakujących okienek pop-up. System ten potrafi również zablokować pop-upy generowane przez plugin Flasha lub Javy. Wbudowany menedżer zakładek pozwala na szybki dostęp do wybranych stron oraz subskrypcję kanałów RSS i Atom. Prosty czytnik wiadomości umożliwia użytkownikowi sprawdzenie newsów i zmian z ich ulubionych stron, oferujących własne kanały. Dodatkowo Firefox posiada specjalny pasek wyszukiwania ułatwiający korzystanie z różnych wyszukiwarek za pomocą pluginów wyszukiwawczych Mycroft. Domyślnie pasek ten zawiera parę podstawowych pluginów instalowanych razem z przeglądarką (w polskiej wersji są to Google, Allegro, Encyklopedia PWN, Merlin, Polska Biblioteka Internetowa, polska Wikipedia i Wirtualna Polska). Pasek wyszukiwania umożliwia doinstalowanie dowolnych wyszukiwarek oferowanych na stronie domowej Mycroft (ponad 1600 pluginów wyszukiwawczych). Przeglądarka zawiera również zintegrowanego menedżera pobierania plików, który pozwala szybciej i efektywniej wykorzystać łącze internetowe. Pobierane pliki mogą być automatycznie otwierane w zależności od typu, bądź też zapisane bezpośrednio na dysk. Funkcjonalność przeglądarki można bardzo łatwo rozszerzyć dzięki dostępnym wtyczkom i dodatkom. Są to instalowane dodatkowo moduły: od najprostszych - w niewielkim stopniu modyfikujących pracę przeglądarki, aż po rozbudowane, złożone, zewnętrzne aplikacje. Dzięki rozszerzeniom można wzbogacić ją o obsługę gestów myszy, blokowanie reklam, grafiki, animacji Flash, narzędzia dla webmasterów, zaawansowane zarządzanie panelami, integrację z zewnętrznymi aplikacjami, powiadamianie o nowych wiadomościach pocztowych, sprawdzanie pisowni i wiele innych. W serwisie Mozilla Update dostępnych jest ponad 1 100 rozszerzeń, podzielonych na 19 kategorii. Firefox obsługuje skórki - tzw. "motywy", pozwalające na zmianę wyglądu interfejsu.
SeaMonkey
Licencja: Mozilla Public Licenses
polska wersja językowa
Pakiet SeaMonkey to wszystkie programy potrzebne do korzystania z Internetu w jednym zestawie. Przeglądarka, klient poczty i grup dyskusyjnych, edytor stron HTML oraz program do pogawędek sieciowych IRC. Wszystkie programy są zintegrowane ze sobą oraz posiadają wiele opcji konfiguracyjnych. Całość oparta jest na najnowszych technologiach Mozilli.org. Jest to kontynuacją pakietów Mozilla Suite 1.7.x, MozillaPL jak i Netscape 7.x. Podstawą są dwa sztandarowe produkty - Firefox oraz Thunderbird, jednak pakiet zawiera zmieniony nieco interfejs, aby wszystkie jego komponenty były dostępne z głównego okna. Zaletą takiego rozwiązania jest dostęp z poziomu jednego okna do wszystkich najważniejszych narzędzi internetowych. Program obsługuje wtyczki i dodatki.
W skład zestawu wchodzą:
  • przeglądarka (Navigator) - obsługująca niemal w pełni najnowsze standardy internetowe [wyświetla poprawnie każdą stronę zgodną ze standardami organizacji W3C],
  • klient poczty (Mail & Newsgroups) - zarządza pocztą i grupami dyskusyjnymi, posiada wbudowany filtr antyspamowy,
  • edytor stron HTML (Composer) - edytor WYSIWYG budujący strony z poprawnym kodem HTML,
  • klient IRC (Chatzilla).
Odtwarzacze multimedialne
VLC (VideoLAN Client)
Licencja: GNU GPL
brak polskiej wersji językowej
Znakomity, wieloplatformowy odtwarzacz multimedialny obsługujący większość najpopularniejszych formatów plików audio i wideo. W odróżnieniu od innych odtwarzaczy nie korzysta z systemowych kodeków. W VLC wbudowano obsługę niemal wszystkich popularnych formatów. VideoLAN Client odtwarza filmy zapisane w formacie MPEG-1, MPEG-2, Intel Video, Theora, WMV. Bezproblemowo odgrywa pliki AVI, zakodowane różnymi odmianami MPEG-4 (XviD, DivX, 3ivX, itp.). Aplikacja obsługuje nie tylko standardowe zbiory AVI, ale doskonale radzi sobie z nowymi formatami OGM i MKV (Matrioska). Do programu wbudowano kilka filtrów wideo służących poprawie jakości obrazu. Dodatkowo aplikacja bez żadnych problemów radzi sobie z płytami DVD, VCD oraz z mediami strumieniowymi, zapewniając przy tym pełną obsługę napisów. Akceptuje wszystkie ważne formaty podpisów tekstowych oraz bitmapowych. Obok wielu kodeków wideo odtwarzacz ma wiele kodeków audio, dzięki czemu może odgrywać muzykę. Wśród obsługiwanych formatów muzycznych znajdziemy m.in. MP3, OGG, FLAC, WAV, WMA. VideoLAN bardzo dobrze się sprawuje w roli odtwarzacza nie do końca ściągniętych oraz uszkodzonych plików. Główną siłą programu nie jest jednak odtwarzanie plików zapisanych na dysku twardym czy płycie CD ale przede wszystkim multimediów nadawanych zdalnie (poprzez Internet lub sieć lokalną LAN) za pośrednictwem różnych protokołów dla transmisji strumieniowych. Dzięki temu jest jednym z najlepszych rozwiązań do oglądania np. telewizji internetowych nadawanych w różnych standardach. Jedną z ciekawych, dodatkowych cech VLC jest możliwość uruchomienia go w trybie serwera do wysyłania transmisji strumieniowych. Aplikacja posiada prosty, intuicyjny interfejs, który został wzbogacony o moduł wizualizacji dźwięku. Podczas instalacji możemy wgrać wtyczkę dla Mozilli (lub Firefoxa). Dzięki plug-inowi odtworzymy multimedialną zawartość stron WWW.
Pakiety oprogramowania biurowego, edytory tekstu, programy DTP
OpenOffice [wersja: OpenOffice.org]
OpenOffice [wersja: OpenOffice.ux.pl]
Licencja: GNU LGPL
polska wersja językowa
Rozbudowany i nowoczesny pakiet oprogramowania biurowego. Dzięki kompatybilności z Microsoft Office można się na niego bez problemu przesiąść, importując dotychczasowe dokumenty z Worda, Excela, Accessa, PowerPointa itd. OpenOffice może z powodzeniem poważnie konkurować z bardzo drogim pakietem Microsoftu.
W skład pakietu OpenOffice wchodzi edytor tekstu (Write), arkusz kalkulacyjny (Calc), moduł bazodanowy (Base) oraz moduł do tworzenia prezentacji (Impress). Oprócz tego pakiet ma wbudowany wizualny edytor dokumentów HTML, narzędzie do rysowania obrazków (Draw), moduł pozwalający na wpisywanie nawet bardzo skomplikowanych wzorów atematycznych (Math) i szereg drobniejszych, praktycznych narzędzi. OpenOffice współpracuje z szeroką gamą najważniejszych formatów plików stosowanych zarówno przez Microsoft Office, jak i StarOffice, umożliwiając tym samym naturalną wymianę dokumentów ze środowiskiem.
AbiWord
Licencja: GNU GPL
polska wersja językowa
Niewielki, ale szybki i całkowicie darmowy procesor tekstu z interfejsem zbliżonym do popularnego Worda. AbiWord udostępnia zestaw funkcji, które zawierają wszystko, czego użytkownik mógłby oczekiwać od nowoczesnego edytora tekstu. Możemy między innymi używać stopek, nagłówków, wstawiać tabele, obrazki oraz używać zaawansowanych możliwości formatowania dokumentów. Jest w stanie odczytywać dokumenty stworzone w programach OpenOffice, Microsoft Word, WordPerfect, Rich Text. Posiada wiele filtrów dla formatów takich jak RTF, HTML i LaTeX. Natywny format pliku AbiWorda oparty jest na XML. Dodatkowo program można rozbudować dzięki zestawowi dostępnych wtyczek, m.in. thesaurus, import, streszczenia. AbiWord zawiera także wtyczkę do Wikipedii, pozwalającą na wyszukanie zaznaczonego słowa w encyklopedii.
Scribus
Scribus [serwer: sourceforge.net]
Licencja: GNU GPL
polska wersja językowa
Scribus jest programem typu DTP (ang. Desktop Publishing), służącym do komputerowego przygotowywania materiałów do druku. Jest bezpłatną alternatywą dla programów typu: Adobe PageMaker, Adobe InDesign czy QuarkXPress. Nadaje się do tworzenia złożonych dokumentów z przeznaczeniem dla drukarni lub wydruku na drukarce. Mogą to być: zaproszenia, ulotki, broszury, plakaty, czy wizytówki. Bardzo dobrze sprawdza się przy tworzeniu PDF-ów, także interaktywnych, jako dokumentacji, podręczników, specyfikacji technicznych, formularzy itp.
Pod nowoczesnym i przyjaznym dla użytkownika interfejsem program wspiera profesjonalne funkcje edytorskie, takie jak kolory w formacie CMYK, rozbarwienia, zarządzanie kolorami ICC i wszechstronny eksport do PDF. Scribus był pierwszą aplikacją DTP na świecie z bezpośrednim wsparciem PDF/X-3, rygorystycznego standardu ISO. Funkcja ta jest dostępna już od ponad roku. Pośród innych cech możemy wyróżnić możliwość importowania dokumentów PDF, import/eksport plików EPS, wsparcie dla Unicode wraz z językami, które są zapisywane od strony prawej do lewej takimi jak hebrajski i arabski.
Program posiada również rzadko spotykane funkcje takie jak użyteczne narzędzia do grafiki wektorowej, możliwość importu i eksportu grafik SVG oraz wsparcie dla czcionek Open Type. Format plików Scribusa jest całkowicie udokumentowany i otwarty oraz oparty na XML.
Wybrane możliwości programu:
- barwne wyciągi CMYK/RGB,
- eksport dokumentów jako obrazy,
- import/eksport dokumentów EPS (ang. Encapsulated PostScript),
- obiekty: grupowanie, łączenie, zabezpieczanie, zmiany typów,
- osadzanie czcionek we wszystkich dokumentach (także PDF),
- pełna zgodność z PDF/X-3 - pierwsza aplikacja DTP zgodna z tym standardem ISO,
- pełne wsparcie dla języka PostScript poziomu 2. oraz większości elementów poziomu 3,
- podgląd czcionek,
- ramki obiektów: styl obramowania, wykończenie, obroty, skalowanie,
- siatki, linie pomocnicze,
- style akapitów,
- szablony dokumentów,
- tworzenie interaktywnych PDF-ów zawierających elementy formularza wraz ze skryptami JavaScript,
- warstwy,
- wsparcie dla Unikodu, w tym także dla języka arabskiego i hebrajskiego,
- wsparcie dla wszystkich własności formatu PDF 1.4 (m.in. przeźroczystość, kodowanie 128-bitowe),
- zarządzanie kolorami CMYK, profile ICC.
Programy do kompresji plików
7-Zip
Licencja: GNU LGPL
polska wersja językowa
7-Zip jest narzędziem służącym do archwizacji plików. Charakteryzuje się najwyższym stopniem kompresji generowanych archiwów (we własnym formacie 7z). Obsługuje ponadto formaty: ZIP, CAB, RAR, ARJ, GZIP, BZIP2, TAR, LZH, CHM, Z, CPIO, RPM i DEB. Program umożliwia także o 2 do 10 procent wyższą kompresję w formatach ZIP i GZIP niż w programach PKZip i WinZip. Aplikacja umożliwia tworzenie samorozpakowujących się archiwów (SFX) dla formatu 7z, szyfrowanie 256-bitowym kluczem dla formatu 7z (AES-256) oraz obsługę z linii komend. Integruje się poprzez menu kontekstowe z Eksploratorem Windows. Posiada własny manager plików. Ponadto 7-Zip oferuje kilka metod kompresji, dużą szybkość pracy i brak ograniczeń wielkościkompresowanych plików.
KGB Archiver
KGB Archiver [serwer: sourceforge.net]
Licencja: GNU GPL
polska wersja językowa
KGB Archiver jest kompresorem o wysokim poziomie kompresji. Przewyższa on możliwościami nawet tak wydajny kompresor jak 7-Zip. Niestety jego moc kompresji przekłada się na wysokie wymagania sprzętowe [procesor taktowany zegarem 1,5GHz i 256MB RAM to niezbędne minimum]. Do zalet archiwizatora należy również szyfr AES-256 używany do szyfrowania archiwów. Jest to jeden z najsilniejszych szyfrów.
Programy do konwersji dokumentów do formatu PDF
PDFCreator
Licencja: GNU GPL
polska wersja językowa
Bezpłatny program, który umożliwia konwersję dokumentów z każdego programu mającego opcję wydruku do formatu PDF. Konwersji dokonuje się "drukując" dokumenty na instalowaną przez program wirtualną drukarkę o nazwie PDFCreator. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, a cały proces konwersji wykonywany praktycznie automatycznie, w jej trakcie należy podać tylko dane, które będą zapisane w pliku tj. tytuł dokumentu, datę oraz autora. Na koniec zostaje automatycznie uruchomiona przeglądarka Adobe Acrobat Reader abyśmy mogli sprawdzić czy konwersja została przeprowadzona prawidłowo. Program zawiera niezbędny, dla jego działania, Ghostscript - interpreter języka PostScript.
Programy do tworzenia lub obróbki grafiki
GIMP
GIMP [serwer: sourceforge.net]
Licencja: GNU GPL
polska wersja językowa
GIMP to program do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej, który może śmiało konkurować z bardzo popularnymi edytorami jak Adobe Photoshop czy Corel Paint Shop Pro. Jest to najlepszy darmowy program do edycji grafiki, jaki do tej pory stworzono.
GIMP może być z powodzeniem wykorzystywany przez zawodowych grafików jak i w studiach fotograficznych. Można przy jego użyciu tworzyć grafikę i logo, zmieniać rozmiary i wycinać fragmenty zdjęć, dokonywać różnych operacji na kolorach, łączyć obrazy stosując warstwy, nakładać filtry i efekty oraz dokonywać konwersji różnych formatów plików graficznych. Aplikacja ma ogromne możliwości, które można dodatkowo rozszerzać dzięki dużej licznie dostępnych wtyczek, filtrów i nakładek.
Oprócz stosowania interaktywnego, GIMP-a można oprogramować do automatycznego działania przy użyciu makr. Można do tego użyć wbudowanego języka Scheme, jak też Perla, Pythona, Tcl czy Ruby.
Do działania programu GIMP niezbędna jest wcześniejsza instalacja bibliotek GTK+.
Inkscape
Inkscape [serwer: sourceforge.net]
Licencja: GNU GPL
polska wersja językowa
Inkscape jest programem do tworzenia grafiki wektorowej. Swoimi możliwościami przypomina takie aplikacje, jak Illustrator czy CorelDraw. Aplikacja oferuje możliwość pracy na krzywych, obiektach (prostokąty, elipsy, itp.), ścieżkach, tekście, z wykorzystaniem deseni i gradientów, możliwość grupowania obiektów, wsparcie dla kanałów alfa, masek przeźroczystości, przekształceń, czy możliwość eksportu do formatu png. Macierzystym formatem zapisu plików w Inkscape jest SVG - opisujący statyczną i animowaną grafikę dwuwymiarową. Program potrafi wyświetlać grafikę używając wygładzania, korzysta z kanału alfa dla uzyskania przezroczystości, pozwala na tworzenie gradientów wypełniających, ma wbudowany zbiór zakończeń linii (np. strzałki), obsługuje czcionki wektorowe. Jego zaletą jest zbiór przykładowych plansz, dostępnych z menu pomocy, prezentujących efekty, jakie można uzyskać w programie wraz z opisami jak tego dokonać. Grafiki mogą być zachowane w formacie własnym programu oraz jako zbiory EPS, AI lub POV. Program zawiera również prosty edytor kodu XML, przez co mamy dostęp m.in. do zablokowanych obiektów.
W najnowszej wersji programu pojawiły się m.in. warstwy, tekst prowadzony wzdłuż ścieżek, konwersja grafiki rastrowej do wektorowej oraz kilka nowych "samouczków'. Poprawiono funkcje eksportu do innych formatów - EPS (Encapsulated PostScript), PS (PostScript), EPSI (Encapsulated PostScript Interchange), AI (Adobe Illustrator), zwykły SVG, POV (POV-Ray, tylko spline'y), SVGZ (skompresowany SVG). Dodano możliwość wektoryzacji (trasowanie) rysunków "płaskich" grafiki rastrowej, za pomocą zintegrowanej wtyczki wykorzystującej program potrace. Zmieniono także interfejs z przypominającego wielookienkowe podejście wzorowane na programie grafiki rastrowej GIMP, na bardziej typowe, integrujące okno narzędzi i pole rysowania. Poprawiono również obsługę formatów PNG i EPS oraz narzędzia do odręcznego szkicowania rysunków.
Art of Illusion
Licencja: GNU GPL
brak polskiej wersji językowej
Program do modelowania i renderowania grafiki trójwymiarowej. Ważną funkcją programu jest również tworzenie animacji - obiekty mogą się poruszać po zaplanowanych ścieżkach, a korzystając z ujęć różnych kamer i efektów świetlnych nawet mało zaawansowany grafik jest w stanie stworzyć interesujący film. Zaletą programu jest szybkość działania. Mało skomplikowane obrazy 3D na przeciętnym komputerze generowane są natychmiast.
K-3D
Licencja: GNU GPL
brak polskiej wersji językowej
Program do trójwymiarowego modelowania, animacji i renderowania. K-3D zapewnia wydajną architekturę, która opiera się na możliwościach rozszerzania funkcjonalności o wtyczki np. silnik rednerujący Aqsis kompatybilny z podstawowym silnikiem Renderman. Interfejs aplikacji składa się z okien korzystających z OpenGL i pozwala na łatwe i sprawne modyfikowanie teksturowanych obiektów, albo animacji w czasie odtwarzania. Okna z obiektami pozwalają na przybliżenia, selekcje oraz ukrywanie niepotrzebnych detali geometrii obiektów. Osoby zajmujące się modelowaniem trójwymiarowych obiektów będą zainteresowane stosowanymi typami geometri: Polygon, NURBS, subdivision, blobby. W programie znajduje się oczywiście zestaw brył, modelowanie Boolean i wsparcie dla duplikowania obiektów bez dodawania geometrii do edytowanej sceny. K-3D wspiera 16 bitowe tektury oraz proceduralne shadery. Posiada również możliwość animwania właściwości obiektów, nieograniczona ilość kanałów animacyjnych czy wsparcie dla krzywych Beziera. Aplikacja zawiera wbudowane przewodniki pozwalające na zapoznanie się z podstawowymi funkcjami. Wszelkie zmiany i modyfikacje można dowolnie cofać i ponawiać. Użytkownik ma możliwość sterowania oświetleniem sceny, zmiany właściwości modeli, renderowania za pomocą bibliotek OpenGL i wiele innych opcji.
Tux Paint
Licencja: GNU GPL
polska wersja językowa
"Sympatyczny" program graficzny dla dzieci. Oferuje przyjazny i czytelny interfejs dzięki czemu maluchy bez żadnych kłopotów mogą tworzeć własne, małe dzieła. Dostępne są podstawowe "narzędzia malarskie" takie jak np. pędzel, "pieczątki", linie, kształty, tekst, gumka, a dla starszych dzieci "magiczna różdżka" z wieloma bardziej zaawansowanymi narzędziami. Podczas wykonywania wszystkich operacji z głośników dochodzą różne dźwięki, które zachęcają dziecko do zabawy.

 


jartul@poczta.onet.pl  Uwagi, spostrz jartul@poczta.onet.pl eżenia, sugestie  jartul@poczta.onet.pl